Lezingenmiddag: Wie was Geert Grote?

07 nov 2026
 (14:00
 - 
16:00)

Deventer ziet Geert Grote (1340-1384) als zijn belangrijkste burger, omdat hij de geestelijke vader is van de Moderne Devotie, een religieuze hervormingsbeweging die tot ver in Europa doorwerkte. Hij liet geschriften, brieven en een vertaling van de getijdengebeden na. Aan het Titus Brandsma Instituut in Nijmegen werd sinds 1988 gewerkt aan een kritische editie van het verzameld werk van Geert Grote. Mei 2026 verscheen het achtste en laatste deel. Tijdens een lezingenmiddag van Museum Geert Groote Huis en de Athenaeumbibliotheek op 7 november gaan sprekers dieper in op de nalatenschap van Geert Grote. Kunnen de schriftelijke werken van Grote ons helpen om de ruim zes eeuwen die hem van ons scheiden te overbruggen? Wie was Geert Grote als mens?

Geert Grotes getijdenboek
Dr. Anna Dlabačová (Universiteit Leiden) legt uit waarom het Getijdenboek niet is opgenomen in het verzameld werk van Geert Grote. Daarbij gaat ze in op de aard van deze boeken en hoe bijzonder Grote’s vertalingen van religieuze teksten in de volkstaal waren.

De mens Geert Grote
Dr. Rijcklof Hofman (Titus Brandsma Instituut, Nijmegen) heeft 28 jaar aan de kritische editie gewerkt. Hoe ziet hij de mens Geert Grote? Op het eerste oog lijkt Grote een vat vol tegenstrijdigheden. Ascetisch en anderen op het hart drukken dat ze goed voor hun lijf moeten zorgen. Bibliofiel en boekverbrander. Streven naar armoede en een kapitaal uitgeven aan boeken. Streng en principieel naast betrokken en sociaal. Angst voor vrouwen, maar ze wel onderdak bieden.

Programma
14.00 inloop
14.30 woord van welkom
14.40 Anna Dlabačová, Geert Grotes getijdenboek
15.10 Rijcklof Hofman, De mens Geert Grote
16.00 Einde lezingen

Praktische informatie
De lezing vindt plaats op 7 november van 14.00 tot 16.00 in de theaterzaal van de Bibliotheek Deventer. Gelieve via deze link aan te melden voor 31 oktober.

Help ons! Word vriend of vrijwilliger

Museum Geert Groote Huis ontvangt geen subsidie en moet zijn eigen broek ophouden. Daarom zijn we erg blij met onze vrienden. Wilt u ook onze vriend worden? De vrienden worden door ons op de hoogte gehouden van nieuwtjes en evenementen rond Geert Groote en het Geert Groote Huis. Vrienden mogen altijd gratis het Geert Groote Huis bezoeken. Ook organiseren wij lezingen en concerten waaraan vrienden gratis of met korting mogen deelnemen.

Zonder vrijwilligers kan Museum Geert Groote Huis niet bestaan. Zoekt u een leuke, interessante, gezellige tijdsbesteding? Word dan gastheer of gastvrouw in ons museum. En wilt u wat meer verantwoordelijkheid? Ook dan zijn er mogelijkheden. Neem contact met ons op.